لوازم حرفه ای نورپردازی در عکاسی

لوازم حرفه ای نورپردازی در عکاسی

در آتلیه های عکاسی شاهد دهها وسیله ریز و درشت هستیم که هر کدام به نوبه خود قسمتی از عملیات نورپردازی را انجام می دهند، با توجه به اینکه نور پردازی یکی از مهم ترین آیتم های خلق یک عکس است، سعی شده در این مقاله بصورت اجمالی تعدادی از لوازم حرفه ای نورپردازی در عکاسی معرفی شود، بد نیست قبل از آن اشاره ای داشته باشم به این مهم که سالها قبل و قبل از اختراع این وسایل عکاسان با چند شاخه نور بسیار ساده عکس های هنری خلق کرده اند که هنوز جامعه جهانی عکاسی آثاری را به مانند آنها در سال های اخیر به خود ندیده است و به عبارتی هنر نورپردازی هنر عکاس است و لوازم حرفه ای نورپردازی در عکاسی به تنهایی تاثیری در ثبت زیبایی و بازتاب زیباشناسی یک اثر نخواهند داشت. در این مقاله با ابزارهایی چون کاسه استاندارد، اسنوت، بارندور، سرپوش لانه زنبوری، کاسه نور پس زمینه، نورهای اسپات، چترهای نورپردازی، آکتاباکس ها، سافت باکس ها، کاسه های چتر، گوبو، بوم، پانتوگراف ها، سه پایه ها و رفلکتور ها آشنا می شویم.

کاسه استاندارد (Standard Reflector)

کاسه های استاندارد بازتاب دهنده نور میباشند و در سایزهای مختلفی ساخته میشوند، اختلاف اندازه دهانه کاسه ها در اندازه زاویه تابش نور و قدرت و شدت نور تاثیر گذار است بطوریکه هرچه دهانه تنگتر باشد شدت و قدرت نور بیشتر و نور بصورت متمرکز بر روی سوژه بازتاب میابد. بطور کل نور تابیده شده بوسیله کاسه ها پر کنتراست و یکنواخت تر خواهد بود.

اسنوت (Snoot)

اسنوت ها با پوشش داخلی مشکی هستند و مانند کاسه ها مدیریت تابش نور را به عهده دارند، از اسنوت ها بطور کلی برای بازتاب نور به موها و اجسام در عکاسی صنعتی استفاده میشوند، خاصیت نور پردازی با اسنوت ها در متمرکز کردن نور بصورت دایره ای بر روی سوژه و جلوگیری از پراکندگی نور و کمک به شارپ شدن بیشتر عکس میباشد.

بارندور (Barndoor)

بصورت سایبان هایی در چهار سمت فلاش ها نصب میشوند و وظیفه هدایت نور را به سمت سوژه ایفا میکنند، با باز و بسته کردن بارندورها میتوانید نور کنترل شده را به سمت سوژه بتابانید و با مدیریت آن پس زمینه ای تیره و سوژه ای نورانی داشته باشید. بارندورها قابلیت نصب فیلتر های رنگی را نیز دارا میباشند. اگر امکان استفاده از سافت باکس و چتر ها یا اندازه های مختلف برایمان میسر نباشد میتوانیم با تاباندن نور از یک بارندور به یک صفحه ملایم کننده نوری شفاف با اندازه و درجه های مختلف ایجاد نماییم.

سرپوش لانه زنبوری (Honeycomb)

سرپوش های لانه زنبوری ابزار هایی همانند فیلتر های نور هستند که بر روی کاسه ها نصب میشوند با این تفاوت که سطح آنها بوسیله شبکه هایی به شکلهای هندسی پوشیده شده و باعث تابیده شدن نور بصورت متمرکز و جهت دار به سوژه شده و از پخش شدن نور جلوگیری میکنند.

کاسه نور پس زمینه (Background Light)

ابزاری از خانواده کاسه های نورپردازیست و وظیفه هدایت نور را بر روی پس زمینه یا فون به عهده دارد، همچنین میتوانیم با استفاده از کاسه نورپردازی پس زمینه به اضافه فیلتر های رنگی نور رنگی هدایت شده و متمرکزی را با بر روی پسزمینه داشته باشیم.

نور اسپات (Spot)

نور اسپات بمانند فلاش ها با تاباندن نور موضعی از فواصل دور و محدود عمل مینماید و تفاوت آن با فلاش های معمولی بخاطر فلاش و نور مدلینگ اسپات هاست که بوسیله یک لنز نور تنظیم و جابجا میشود، بوسیله نور اسپات میتوانیم اسلاید ها و اشکال نوری مختلف را بر روی پسزمینه و فون منعکس نماییم.

چتر مخصوص نورپردازی (Umbrella Photography)

برای تاباندن نوری ملایم، با کنتراست کم، شفاف ، نرم و یکنواخت از چترهای مخصوص نورپردازی استفاده میکنیم. چترها در سه گروه بازتابی (انعکاسی)، شفاف (عبوری) و چترهای دوکاره (با یک لایه اضافه قابل برداشت برای تغییر کاربری انعکاسی به شفاف) در سه رنگ سفید، نقره ای و طلایی در دسترس میباشند، چترهای بازتابی سفید نوری طبیعی و نرمتر از چترهای نقره ای دارند، کاربرد چترهای نقره ای بیشتر در عکاسی پرتره میباشد، با استفاده از چترهای طلایی رنگ های گرمتری را بر روی سوژه خواهیم داشت.

آکتاباکس (Octabox)

اکتاباکس ها مسئولیت ملایم کنندگی نور را به عهده دارند، از نظر میزان ملایم سازی اکتاباکس ها در درجه میانی چترها و سافت باکس ها قرار میگیرند، لازم به توضیح است که با استفاده از یک صفحه ملایم کننده نور در جلوی چترها میتوانیم نوری ملایم تر و با درجه نرمی اکتاباکس ها از چترها داشته باشیم.

سافت باکس (Softbox)

سافت باکس نیز از خانواده چتر و اکتاباکس ها میباشد و برای ملایم کردن نور فلاش ها بر روی سوژه استفاده میگردد، معمولا داخل سافت باکس ها به رنگ نقره ای می باشد و قابلیت نصب سایبان هایی به شکل شبکه ای، ماسک های مخصوص و صفحه های ملایم کننده نور وجود دارد، سافت باکس های بزرگتر با نور ملایم تر و سافت های کوچکتر با نور کنتراست بالا و متمرکز تر عمل میکنند.

کاسه چتر (Umbrella Flood Reflector)

برای محدود کردن و تمرکز نور بر روی قسمت میانی چتر و جلوگیری از انعکاس نور در محیط از کاسه چتر استفاده میکنیم، در مواقع لازم و در جایی که نمیتوانیم از چتر، اکتاباکس و سافت باکس ها استفاده نماییم میتوانیم با تاباندن و تنظیم نور فلاشها بوسیله کاسه چتر بر روی سقف یا دیوارها نور ملایم و کنترل شده ای را بر روی سوژه تجربه نماییم.

گوبو (Gobo)

گوبو یا سایبان نور صفحه مستطیل شکل مشکی میباشد که بوسیله بوم در جلوی فلاش برای مسدود کردن قسمتی از نور استفاده میشود.

سه پایه و تک پایه ها (Tripods & Monopods)

برای جلوگیری از لرزش دوربین و تار شده عکس ها در عکاسی با حساسیت های پایین، بدست آوردن عمق میدان و نور دهی بالا استفاده از سه پایه ها یا در مواردی تک پایه ها اجتناب ناپذیر است، عکاسان حرفه ای در زمان عکاسی خارج از موارد یاد شده نیز همواره از سه پایه استفاده مینمایند.

رفلکتور ها (Reflectors)

رفلکتورها صفحاتی در شکل های مختلف اما غالبا دایره ای هستند که سطح آنها از جنس مواد بازتابی تهیه و قابلیت بازتاب نور به سمت سوژه رو دارند. رفلکتورها در سایز های مختلف و در رنگ های سفید، نقره ای و طلایی تولید و بیشتر برای کاهش و کنترل کنتراست، کنترل دمای رنگ و پر کردن سایه ها استفاده میشوند. از رفلکتورهای سفید برای بازتاب نور بدون تغییر در رنگ و بصورت ملایم، از رفلکتورهای نقره ای برای بازتاب با کنتراست بالا و مستقیم و از رفاکتورهای طلایی برای افزایش گرمی رنگ های تصویر استفاده میشود. رفلکتورهای شفاف و مشکی نیز برای کاربردهای خاص و با بازتاب نوری بسیار پایین تولید میشوند.
در آخر لازم به ذکر است اگر علاقمند به آشنایی بیشتر با لوازم حرفه ای نورپردازی هستید میتوانید در این خصوص کتاب “نورپردازی حرفه ای در عکاسی” را به قلم دوست عزیز جناب آقای رامین کاکاوند از کتابفروشی ها تهیه و مطالعه نمایید.

Comments (138)

 • ممنون مطالب جالبی بود-لطفا در مورد اینکه چطور در آتلیه ،عکس بگیریم هم مطالب بگذارید و بفرمایید چطور از این تجهیزات استفاده کنیم
  بازم ممنونم

  • پیام محمدی

   ممنون از توجه شما، حتما سعی دارم در ارتباط با نور پردازی و روش استفاده از ابزارهای نور پردازی مطالب بیشتری منتشر کنم

 • سلام مطالب جالبی بود می خواستم سوال کنم که امکانش هست به من برای تاسیس یک آتلیه کمک کنید؟

  • پیام محمدی

   سلام، خواهش میکنم اگر بتونم کمکی بکنم خوشحال میشم.

 • ابراهیم محمدی

  با سلام وتشکر از مطالب بسیار زیبا،برای خرید لوازم نورپردازی اگر ممکن هست مرا راهنمائی کنید.
  قطعاتی که مخواهم عکاسی کنم کوچک هستند، از کدام وسیله برای نور پردازی استفاده کنم بهتراست.

  • ممنون از توجه شما، بحث مفصلیه مقوله نورپردازی در عکاسی صنعتی و بخصوص قطعات کوچک، در آینده در این مورد مطلب مفصلی خواهم داشت اما بطور کل شما بعلاوه تجهیزات معمول نورپردازی احتیاج به خیمه ( محفظه نور ) رو میزی دارید که در سایز های مختلف میتونید تهیه کنید، اگر تهران نیستید و برای تهیه مشکل داشتید با من تماس بگیرید. امیدوارم از تاخیر در جوابیه دلگیر نشده باشید آخر سال و کلی کار عقب افتاده 🙂 موفق باشید دوستم

 • دست مریزاد استاد اگر امکان دارد سرعت قراردادن مطالب را کمی بیشتر کنید بی صبرم برای خواندن مقالات شما

  • لطف داری دوست عزیز، اما با توجه به مشغله کاری و کلاس های آموزش فتوشاپ که برگزار میکنم وقت آزادم خیلی کم، اما تمام سعی ام رو خواهم کرد، ممنون.

 • در مورد آموزش فتوشاپ هم اگر مقاله بنویسید به ما که در شهرستان آموزشگاه تخصصی نداریم کمک مینمایید

 • اقا مرسی خیلی کارت درسته .کاش میشد چند تا نمونه از کارایهای این ابزاها رو بزاری بازم مرسی

  • پیام محمدی

   سلام میلاد مشیری عزیز و ممنون از حسن نیت! خوب یا بد بودن این متن اینجا مسئله مهمی نیست، چون براحتی میشود این صفحه رو نادیده گرفت و نخوندش، همین که کاری از دستمون بر میاد انجام بدیم خوبه! اگر موضوع رو تو گوگل جستجو میکردی قبول داشتی همین متن جزئی که به فرمایش شما اصلا هم خوب نیست با این کیفیت و به زبان فارسی هم قبلا وجود نداشته! و مهم تر اینکه اگر متن رو حداقل یکبار میخوندی در خط دوم نوشته شده “سعی خواهم کرد در مقالات آینده بصورت تخصصی به آن بپردازم اما در این مقاله بصورت اجمالی تعدادی از وسایل مورد نیاز نور پردازی را معرفی خواهم کرد” به هر حال ممنون، خوشحال میشم اگر سایتی داری در زمینه عکاسی آدرسش رو اینجا معرفی کنی که من و خوانندگان این مطلب از آن استفاده کنیم (اسمت رو سرچ کردم متاسفانه هیچ لینکی به نام شما پیدا نکردم!) امیدوارم روزی برسه چشمها را بشوریم و جور دیگر ببینیم.

  • پیام جان ضمن تشکر از مطالبت که عالی هستند، بهتره توضیحات کلی رو به آقای میلاد مشیری واگذار کنیم و منتظر اطلاعات بسیط ایشان باشیم!

 • جناب محمدى لذت بردم از متن و جوابیه
  با آرزوى بهترین ها برایتان

 • سلام خسته نباشید خوب و مفید بود اگر امکانش هست اطلاعاتی تخصصی تر هم بزارید

  • پیام محمدی

   سلام و ممنون، چشم این روزها مشغله کاریم خیلی زیاده اما در اولین زمان ممکن متن های جدید رو ویرایش و منتشر میکنم، ممنون از تماستون

 • سلام. ممنونم از مطالب بسیار مفیدتون. میخواستم اگه ممکنه واسه تاسیس یه آتلیه مدلینگ راهنماییم کنید. بنظر شما سرمایه اولیه برای خرید وسایل کامل یه آتلیه چقدر میشه؟
  من در دانشگاه گرافیک خوندم و تا یه حدی عکاسی کار کردم اما نه خیلی تخصصی، بنظر شما برای تاسیس آتلیه و عکاسی مد، حتما باید دوره بگذرونم؟
  اگه آموزش لازمه ، شما کدوم کلاس ا آموزشگاه رو پیشنهاد میکنید؟
  خیلی خیلی ممنون.

  • پیام محمدی

   سلام و ممنون از شما، به آیتم های مختلفی از جمله اندازه آتلیه، برندی که انتخاب میکنید برای تجهیزات نور پردازی عکاسی و ویرایش، تعداد پرسنلی که میخواید فعالیت کنید، تزئینات و چیدمان داخلی و … بستگی داره.
   در صورت نیاز میتونید با من تماس داشته باشید تا برای دیدن مکان و بررسی هزینه ها و پیشنهاد خرید جلسه ای داشته باشیم.
   در مورد آموزش عکاسان زیادی هستند که بصورت تجربی و اکتسابی در این زمینه فعالیت میکنند و بسیار موفق هستند، اما به هر حال سیر پیشرفت شما بعد از گذراندن کلاس های پیشنیاز در ارتباط با عکاسی دیجیتال، نورپردازی، چیدمان و ویرایش دیجیتالی عکس بسیار سریعتر خواهد بود. در این ارتباط میتونید به این لینک آموزش عکاسی و فتوشاپ هم نگاهی داشته باشید

 • باسلام
  من در حال عکاسی از سطح یک واکنش شیمیایی هستم اما شکل بزرگی که دارم این است که نور لامپ ها در روی ظرف و سطح واکنش منعکس شده و ایجاد مزاحمت میکند میشه منو راهنمایی کنید ممنون میشم

  • ابتدا شرمنده که دیر جواب دادم، سفر بودم و همزمان شد با طراحی ظاهر جدید سایتم، برای رفع این مشکل راه های مختلفی میتونم پیشنهاد بدم اما مقرون به صرفه ترین آن استفاده از خیمه نورپردازی (چادر نور مخصوص عکاسی صنعتی) که در سایز های مختلف و بسته به اندازه سوژه هایتان در بازار تهیه کنید البته خودتون هم میتونید نمونه ابتداییش رو درست کنید، سوژه را درون خیمه قرار دهید و نورپردازی را روی خیمه تنظیم و عکاسی نمایید. بزودی در این ارتباط مقاله مفصلی را تهیه و منتشر میکنم، موفق باشید.

 • پیام عزیز ممنون!
  خیلی وقته کار ویدئو انجام میدم…..
  کلیپام هم دارم از همه ی شبکه های اونور پخش میشن….
  مطالب خیلی خوبی نوشته بودی…
  خسته نباشی
  بازم ممنون

 • ممنون از مطالبی که گذاشتید خیلی به دردم خورد
  ممنون میشم اگه بیشتر درباره عکس آتلیه ومیزان نور دهی وفاصله ان با نور وزاویه تابش به من اطلاع کافی بدهید
  با تشکر

  • سپاس از لطف شما، حتما سعی میکنم مطالب بیشتری در مورد نورپردازی و سبک های مختلف آن منتشر کنم. موفق باشید.

 • با سلام
  می خواستم بدونم برای تاسیس یک آتلیه تجهیزات اولیه ای که مورد نیاز است چیست و حدودا چه سرمایه ای به صورت حداقل لازم هست ؟
  و ممنون میشم اگه جواب را برام ایمیل کنید . متشکرم

  • سلام. به آیتم هایی از جمله اندازه آتلیه، برندی که انتخاب میکنید برای تجهیزات نور پردازی عکاسی و ویرایش، تعداد پرسنلی که میخواید فعالیت کنید، تزئینات و چیدمان داخلی و … بستگی داره.

 • باسلام
  واقعا عالی بود ممنون. من کلاسهای عکاسی مقدماتی و نورپردازی رو گذروندم و با اطمینان بهتون میگم مطالبی به این وضوح حتی تو کلاسهای مخصوص این رشته ها هم نخواهید یافت.

  • ممنونم، متاسفانه با قیمت های نجومی تجهیزات عکاسی در حال حاضر بودجه شما نقش تعیین کننده داره، توصیه من اینه صبر کنید تا مقداری قیمت ها ثابت شه بعد خرید کنید.

 • مرسی عالی بود . من میخوام یکی از اتاقهای منزلم را به اتلیه تبدیل کنم آیا امکانش هست ؟ و اگر ممکن هست شماره خودتان را بزارید ممنون

 • سعیده عسگری

  متنی که گذاشتین عالیه مخصوصا استفاده از عکس ها.
  من یه آتلیه جمع وجور دارم که باید توش از وسایلی مثل یخچال عکاسی کنم رشته ام گرافیکه و نور پردازیو گذروندم ولی الان خیلی گیر افتادم مخصوصا توی بازتاب نور.
  اگر میشه راهنماییم کنید.

 • باتشکر از مطلب مفیدتون و استفاده از عکس در هر مطلب
  میخواستم در خصوص عکاسی از یخچال و نحوه نور پردازی اون بهم کمک کنید.

 • سلام. یه سوال داشتم: با دوربین نیمه حرفه ای canon X40دیجیتال هم میشه عکس اتلیه ای گرفت؟

  • سلام با هر دوربینی که تنظیمات دستی داشته باشه میشه تمرینات نور پردازی داشت اما برای بازار کار مناسب نمیتونه باشه، شاید سوالتون رو درست متوجه نشدم و باید بدونیم هدفتون از این کار چیه؟ اگر هدف فقط تجربه و تمرین نورپردازی بعلت نداشتن دوربین حرفه ای باشه میشه اگر تنظیمات دستی داشته باشه. اما خروجی در نهایت قابل مقایسه با خروجی دوربین های حرفه ای نخواهد بود و نمیتونید بعنوان کار به مشتری بخصوص در سایز بزرگ تحویل بدین.

 • برای مبتدی هایی مثل من عالی عالی عالی دست گلت درد نکنه من یه سیستم فلاش تهیه کردم دوربین کانون ۶۰۰ دی هم دارم عکسام با فلاش تاریک میشه موندم توش

  • خواهش میکنم انجام وظیفه بود، به عوامل مختلفی مثل فاصله فلاش تا سوژه، گشودگی دیافراگم، سرعت شاتر، ایزو و … میتونه ارتباط داشته باشه. بهترین حالت برای شما استفاده از نورسنج میتونه باشه. اما در کل توصیه من اینه حتما یک کلاس نورپردازی برید تا بتونید بر روی نورپردازی تسلط پیدا کنید چون شاید بصورت تجربی بتونید یک عکس قابل قبولی بگیرید اما همیشه در خلق یک اثر متفاوت دچار مشکل میشید و این ترس خلاقیت و تست نورهای متفاوت رو بر روی سوژه از شما میگیره. موفق و پیروز باشید.

  • سلام، ممنون از شما، قیمت رو بروز ندارم اما اگر تهران نیستید و دسترسی ندارید بفرمایید چه تجهیزاتی میخواید تا براتون قیمت بگیرم

 • سلام: متنتان جالب و امیدوار کننده بود امروز صبح گلدانهایی را که برای زیبایی و نوازش چشم رهگذران و بینندگان جلوی در خانه ام گذاشته بودم دزدیدند ارزش پولی زیادی نداشتند ولی به حدی ناراحت شدم که تصمیم گرفتم حتما برنامه مهاجرتمو که مدتهاست در عملی کردنش دودل هستم قطعی کنم انگار زشتی اخلاق معاصر این سرزمین که میراث نوابغی چون کورش کبیر.داریوش بزرگ(به گفته ویل دورانت در زمان وی پارس واسیای صغیر به چنان نعمت و ارامشی رسید که نظیرش فقط قرنها بعد در امپراطوری روم و با الهام از وی دیده شد).ارشک گاوسوار(براندازنده حکومت سلوکیان وسرسلسله اشکانیان) شاپور اول(پیروز در ۳ جنگ با امپراطوری روم )شاپور دوم (پادشاهی که چند ماه بیشتر از طول عمرش پادشاهی کردو مهاجمان بیابانگرد عرب را به سختی مجازات کرد) انوشیروان عادل وبسیاری دیگر است هیچ نشانی از تاریخ پرشکوه خود ندارد . کلام ومرامتان مرهمی بر درد دل دوستداران فرهنگ و هنر این سرزمین جاوید است. موفق باشید . خدا قوت

  • ارسلان عزیز ممنون از وقتی که گذاشتی، اشکال نداره مطمئن باش کسی که گل میدزده فقیر نیست فقر فرهنگی داره، شاید هر روز با دیدن گلدونی که از تو دزدیده قلب سیاهش رنگی بگیره و یاد بگیره دنیا رو برای عموم رنگی کنه، بلاخره اگر بخوایم پوست عوض کنیم هزینه هایی هم داره این بار گلدون بزرگتری بزار و روش بنویس تقدیم به تو! دیگه کسی نمیبره چون میدونه لذتی نداره مال خودش رو بدزده 🙂 با فرار هیچ چیزی درست نمیشه باید موند و به سهم خود کاری انجام داد، هر جا زیبایی ها و زشتی هایی داره میشه با پررنگ کردن زیبایی های اطرافمون زشتی ها رو از پیرامونمون خارج کنیم. به هر حال هر جا که تصمیم گرفتی باشی امیدوارم موفق و سبز باشی.

 • مريم مطبوعي

  خیلی خوب بود لطفا در مورد انواع نور پردازی (نور دو نیم کننده و مثلث و رامبراندو… مطالبی را نیز بگذارید ممنون.

 • سلام.مرسی از مطالب جالبت.من میخام تو خونه یه آتلیه کوچیک راه بندازم البته با هزینه کم . میشه یکم بیشتر راهنمایی کنی.ممنون

  • سلام و ممنون از تماس شما. بارها در جوابیه کامنت ها به عرض رساندم که تجهیز یک آتلیه عکاسی به آیتم های مختلفی چون فضای آتلیه، میزان بودجه شما برای انتخاب برند، سبک کاری و گرایش عکاسی، جامعه هدف، سلایق شخصی و … ارتباط دارد.
   در نهایت میتوان گفت برای تجهیز یک آتلیه حرفه ای بهتر است با توجه به آیتمهای یاد شده شروع به تجهیز و خرید امکانات کنید، در این خصوص و درصورت نیاز میتوانید کلا کار تجهیز و راه اندازی آتلیه را به یکنفر (من یا هر عکاس آشنا به تجهیز و خرید اقلام آتلیه) بسپارید تا با مطالعه موارد فوق برآورد هزینه گردد و خرید و راه اندازی آتلیه را به شکل یک پروژه کاری انجام دهد. در غیر اینصورت میتوانید بصورت موردی از مراکز فروش تهیه قیمت نمایید، متاسفانه من با توجه به تنوع و تغییرات روزانه قیمتها از بازار فروش بی اطلاع هستم. موفق و پیروز باشید.

 • درود بر شما.میخواستم یک لیست از تجهیزات نورپردازی مورد نیاز یک آتلیه در حد۵ملیون تومن به من بدید.ممنون .

  • سلام و ممنون از تماس شما. بارها در جوابیه کامنت ها به عرض رساندم که تجهیز یک آتلیه عکاسی به آیتم های مختلفی چون فضای آتلیه، میزان بودجه شما برای انتخاب برند، سبک کاری و گرایش عکاسی، جامعه هدف، سلایق شخصی و … ارتباط دارد.
   در نهایت میتوان گفت برای تجهیز یک آتلیه حرفه ای بهتر است با توجه به آیتمهای یاد شده شروع به تجهیز و خرید امکانات کنید، در این خصوص و درصورت نیاز میتوانید کلا کار تجهیز و راه اندازی آتلیه را به یکنفر (من یا هر عکاس آشنا به تجهیز و خرید اقلام آتلیه) بسپارید تا با مطالعه موارد فوق برآورد هزینه گردد و خرید و راه اندازی آتلیه را به شکل یک پروژه کاری انجام دهد. در غیر اینصورت میتوانید بصورت موردی از مراکز فروش تهیه قیمت نمایید، متاسفانه من با توجه به تنوع و تغییرات روزانه قیمتها از بازار فروش بی اطلاع هستم. موفق و پیروز باشید.

 • درود بر شما.مطالب خوبی بود حضرت آقا. سپاسگزارم از زحمات شما .می خواستم مطالبی در مورد ۱۱ مدل نور پردازی پیدا کنم که اگه امکانش براتون هست من رو راهنمایی کنید. باز هم سپاسگزارم.

  • سلام و تشکر از توجه شما، متاسفانه خیلی درگیرم این روزها در اولین فرصت این موارد را با کمک و توضیح عکسهای نمونه بصورت مقاله ای در همین جا منتشر خواهم کرد.

 • مسعود عزیزی

  سلام استاد ممنون از سایت خوبتون،من فتوشاپ رو خوب بلدم می خوام یه آتلیه تو شهرمون راه بندازم چون آتلیه چندان حرفه ای نداریم به کمکتون نیازمندم بازم مرسی

  • سلام و ممنون از تماس شما. بارها در جوابیه کامنت ها به عرض رساندم که تجهیز یک آتلیه عکاسی به آیتم های مختلفی چون فضای آتلیه، میزان بودجه شما برای انتخاب برند، سبک کاری و گرایش عکاسی، جامعه هدف، سلایق شخصی و … ارتباط دارد.
   در نهایت میتوان گفت برای تجهیز یک آتلیه حرفه ای بهتر است با توجه به آیتمهای یاد شده شروع به تجهیز و خرید امکانات کنید، در این خصوص و درصورت نیاز میتوانید کلا کار تجهیز و راه اندازی آتلیه را به یکنفر (من یا هر عکاس آشنا به تجهیز و خرید اقلام آتلیه) بسپارید تا با مطالعه موارد فوق برآورد هزینه گردد و خرید و راه اندازی آتلیه را به شکل یک پروژه کاری انجام دهد. در غیر اینصورت میتوانید بصورت موردی از مراکز فروش تهیه قیمت نمایید، متاسفانه من با توجه به تنوع و تغییرات روزانه قیمتها از بازار فروش بی اطلاع هستم. موفق و پیروز باشید.

 • جناب آقای محمدی عزیز
  من به شخصه از حسن نیت و توجه شما در زمینه ارتقا سطح دانش تخصصی عکاسی بچه های ایران زمین تشکر می کنم.
  و در این وانفسای زمانه که دیگه حتی زمان کافی برای رسیدن به امورات شخصی وجود ندارد، واقعا باید سپاسگزار وقت و اطلاعات انتشار یافته از شما بود.
  به امید موفقیتهای روز افزون برای شما.

  • علیرضا عزیز ممنون و سپاسگزارم از کامنتت، همین حس خوبی که دوستان با کامنت های پر مهرشون دارن کافیه تا بیشتر احساس کنم باید وبلاگ رو بروز کنم، اما با این روزهای پر ترافیک پایان سال و اوضاع روزگار دل و دماغی نمیمونه برای آدم! امیدوارم حوصله کنم چند مقاله که نیمه و ناتمام رها کردم را کامل و منتشر کنم.
   همیشه موفق و پیروز باشید.

 • جناب آقای محمدی عزیز
  با تشکر بسیار از شما، خواهشمنداست در صورت امکان من را راهنمایی بفرمایید.
  در محل کار قرار بر این شد که یه آتلیه کوچیک جهت عکاسی از غذا های مختلف جهت مجله آشپزی مانند مجله آشپزی ساناز و سونیا و نیز محصولاتی مانند بسته بندی روغن و رب و انواع کنسروها و شیشه ماءالشعیر و غیره راه اندازی شود.اینجانب طبق مقاله فوق شما پیشنهاد خرید ۲ عدد سافت باکس ۹۰*۱۲۰ و پروژکتور ۶۵۰ ژول اضافه جهت نصب اسنوت یا کاسه معمولی و نیز یک دوربین عکاسی کانون ۶۰D و لنز ۱۸-۲۰۰ رو دادم.
  می خواستم بدونم آیا برای اینکار مناسب هستند و صورت مناسب بودن چه مارکی از تجهیزات نوری بهتر و مناسبتر است(با بودجه معمولی در نظر بگیرید)
  در ضمن اگر پیشنهاد دیگری هم در مورد تجهیزات هست بفرمایید.
  پیشاپیش بسیار سپاسگزارم.

 • سلام آقای محمدی ممنون بخاطر همه زحمات با ارزشتون که برای ما جوانها کشیدین من که کلی استفاده کردم آقای محمدی اگر امکانش هست مطلبی هم در مورد نور پردازی فضای باز
  و لوازم آموزش بدید ممنون میشم براتون آرزوی سلامتی و پیروزی را دارم .

 • درود بر شما پیام جان سپاس از مطالب مفیدی که گذاشتین فقط میخواستم بگم اگه میشه کار با این ابزارهای مختلف نورپردازی رو در قالب یک ویدیو به نمایش بزارید .
  با سپاس

 • سلام.ممنون از مطالب خوبتون عالی بود.من ۳سال تو عکاسی ام و دوره نور پردازی رو طی کردم وآشنایی کامل با این لوازم دارم.با اینا کار کردم وعکس هم انداختم ولی انگار از کار خودم راضی نیستم.اگه آموزشی از سبک های نوری بذارین ممنون عمیشم.به خصوص سبک نوری کلاسیک ورابراند.

 • درود به شما آقای محمدی. مقاله کوتاه و البته موجز هست و لوازم ضروری اصلی رو برای استفاده از آتلیه معرفی کردید.
  در اوج باشید و سال پر باری رو پیش رو داشته باشید.

 • با عرض سلام و خسته نباشید
  آقای محمدی میخواستم ازتون کمک بگیرم چون دیدم جواب مخاطبانتونو با جان و دل پاسخ میدهید ازتون خواهشی دارم در خصوص نحوه عکاسی از پوشاک یعنی چه لوازمی برای عکاسی نیاز دارم لوازمی که بتونم از پوشاک تولیدیم عکاسی کنم من فقط یه دوربین دارم لوازم اصل و ضروری که بتونم این کارو انجامش بدم چیه؟ ممنون میشم اگه کمکم کنید

  • با توجه به اینکه یه مدت من درگیر بودم ونتونستم پاسخگو باشم احتمالا تا این تاریخ شما مشکلتون حل شده، اما به هر حال برای استارت حداقل یک نور اصلی و یک مکمل میخواید. نوع و جنس لباس هم خیلی در روش نورپردازی و عکاسی مهمه! مثلا برای عکاسی از لباس شب زنامه و لباس ورزشی مردانه روش، وسایل و حتی محیط عکس برداری کاملا متفاوت خواهد بود.

 • اقای محمدی ممنون از مطالب مفید شما
  در مورد خرید این وسایل شما فروشگاهی را پیشنهاد میکند؟

  • معمولا برای خرید حضوری باید اجناس رو ببینم و با توجه به بودجه و برند انتخابی در خرید تجهیزات نورپردازی و آتلیه میشه انتخاب های متنوعی داشت.

 • سلام پیمان جان
  ممنون از این مطلب مفیدی که گذاشتی
  من می خوام برای سایت و تولیدی خودم عکاسی و نحوه نورپردازی از جواهر رو به طور تجربی یاد بگیرم. در حال حاظر در حال ساخت ۱ خیمه عکس هستم. اولین سوالم اینه که آیا میشه اندازه خیمه رو نسبت به نور مورد نیاز ساخت؟
  یعنی برای ۱ مکعب ۶۰*۶۰*۶۰ با استفاده از وسائل نورپردازی و رعایت اصول اون ،میشه تخمین زد که چند عدد منبع نور و همچنین منابع چندواتی نیاز هست؟
  ممنون میشم اگر در اسرع وقت جواب بدی
  موفق باشی 😉

 • سلام
  ممنون از اطلاعاتتون
  آیا شما جایی رو می شناسید که تجهیزات عکاسی دست دوم هم داشته باشن
  دوم این که بیشتر در مورد پروژکتور و فلش اطلاعات بدین . این ۲ تا قلم کالا مدل ها و تفاوت هایی زیادی دارن .
  لطفا من رو راهنمایی کنید.
  با تشکر

 • سلام
  مطالب خیلی خوب بود.
  میشه در مورد راه اندازی اولیه آتلیه کدوم موارد از همه مهمتره! آخه اگه خواسته باشیم همه موارد گفته شده رو فراهم کنیم برای اول راهی یکم سخته.
  همچنین اگه میشه در مورد دوربین عکاسی برای آتلیه هم مطلب بزارین.
  ممنونم

 • سلام من هنوز نمیدونم نور سافت باکس باچی تامین میشه حتما باید فلش داخلش گذاشت من یه اتلیه به مساحت ۸در ۳ تهیه کردم اما راه اندازی نشده میشه کمکم کنید حداقل وسایل نور پردازی رو باید چی بخرم چند تا فلاش چندتا سافتباکس و…….. اگه چیا رو نخرم اشکالی نداره

 • ممنون از راهنماییتون. من تصمیم دارم یه آتلیه خوب تو شهرستانمون راه بندازم. اصلا محدودیت مالی ندارم. میخوام یه کار خوب تحویل بدم. بهم دوربین کانن ۶d رو معرفی کردن با لنز ۲۴ – ۷۰
  شما چه دوربین ولنزی پیشنهاد میکنین؟ ممنون میشم راهنماییم کنین
  اگه ممکنه لطف کنین شماره تمتستون رو برام میل کنین که برا خرید تجهیزاتم مزاحمتون بشم
  بازم از لطتون بی نهایت سپاس

 • با سلام…اطلاعات خیلی مبتدی بود…اگه امکان داره در مورد انواع فلاش ها و چراغ ها یک مقاله ای تدوین کنین…چون نوع چراغ ها و فلاشها و کارکرد ائنها بسیار مهم میباشد..با تشکر

 • وقتتون بخیر آقای محمدی عزیز
  کلی تشکر برای مطالب این پست؛ یک سوال از حضورتون داشتم، ممنون میشم لطف کنید پاسخ بفرمایید:
  میخواستم بدونم شما کلاس نورپردازی خوبی را سراغ دارید که به طور اختصاصی به آموزش نورپردازی بپردازه و تنها شناخت نور به صورت تئوری نباشه ، بلکه یک کلاس کامل و به عنوان پیش زمینه ای کامل برای شروع عکاسی تبلیغاتی باشه ؟
  ممنون میشم پاسخ بفرمایید

 • آقای محمدی عزیز سلام خسته نباشید من احتیاج به مشاوره در ضمینه عکاسی دارم لطفا ایمیلتون رو برام بفرستید

 • خیلی ممنونم ازمطالب مفیدشما.من دانشجوی ترم آخر گرافیک هستم.مطالب شمابه پایان نامه ی من کمک بسیاری کرد استاد.

 • سلام خیلی خوب بود.ممنون.تازه اول راهم به امید روزی که حرفه ای بشم هرکی بپرسه ازکجاشروع کردی اسم شما وسایت مفیدتون رو بهش بگم….

 • سلام.من و دوستم قصد راه اندازی آتلیه داریم برای شروع از منزل میخواهیم شروع کنیم.چه وسایل و نورهایی مورد نیاز هست که هم حداقل هزینه رو داشته باشه و عکس خوبی هم بتونیم بگیریم.ممنون

 • payam jan mamnon az etelati ke dar ekhtiyaremon gozashti be nazare man mokhtasaro mofid bod bazam mamnon moafagh bashi

 • واقعا ممنون اقای محمدی مطالبتون خیلی مفید و جالبه…میخواستم بگم اکه امکانش هست کار با دوربین عکاسی حرفه ای رو هم تا حدودی اموزش بدید.مثل دکمه ها و تنظیماتش.
  ممنون

 • سلام – خیلی خیلی ممنون که اطلاعات مفیدی و به راحتی در دسترس ما علاقه مندان به عکاسی گذاشتید اگه امکان داره در باره ی کار با دوربین یکم توضیح بدید و کتاب هایی که کمک می کنه در زمینه عکاسی هم تیوریک و هم عملی به ما معرفی کنید . در ضمن می خواستم بدونم بدون در نظر گرفتن جا چقدر سرمایه واسه راه اندازی اتلیه نیازه ……………..مرسی

 • سلام، از مطالب مفیدی که گذاشتید ممنونم، من کلاس نور پردازی رو رفتم و الان میخوام یک کیت نور پردازی بخرم و چون کسی رو دارم که میتونه برام از آمریکا خرید کنه و بیاره میخواستم بدونم شما میتونید منو برای خرید راهنمایی کنید که چه مارکی و با چه مشخصاتی بگیرم که بتونم باهاش عکاسی پرتره انجام بدم. با تشکر از شما

 • مرسی مطالب خوبی بود…..اما کاش یخورده بیشتر در مورد نور پردازی صحبت میکردید..

 • سلام ممنون از راهنمایی های مفیدتون
  میشه لطف کنید شیوه های گرفتن عکس برای یک عکس کاملا فوق العاده , حرفه ه ای و جذاب رو هم بگید
  ایده هایی برای نورپردازی مثلا
  ممنون

 • با سلام
  اول از هر چیز از مطالبی که گذاشتید بسیار سپاسگذارم، حقیقتا بنده به عکاسی خیلی علاقه دارم و در فکر این هستم که یک آتلیه بزنم ولی قبل از اینها نیاز دارم که آموزش ببینم. و نمی دونم باید از کجا شروع کنم و برای یادگیری به کجا مراحعه کنم. من از شما می خوام که لطفا بنده رو راهنمایی کنید که باید چکار کنم و الان که در اهواز ساکن هستم کجا و به چه آموزشگاهی برای یادگیری برم.فقط اگر امکان دارد جوابتون رو به ایمیلم ارسال کنید
  با سپاس

 • با سلام . تشکر از مطالبتون…سوال من اینه که نورهای اسپاتی که به بک می اندازم تا پشت سوژه روشن بشه اصلا دیده نمیشه…این نور اسپات هم زود داغ میکنه و من نمیدونم چه باید کرد.ممنون میشم اگه کمکم کنین.

 • با سلام و ممنون از مطالب کاملتون…من امتحان آتحادیه دارم و میخواستم نمونه سوالا ت و پاسخ ها شو داشته باشم ..شما میتونید کمکم کنید

 • خیلی سپاسگذارم از همه خوانندگان مطلب که با کامنت هاشون من رو در ادامه بحث آموزش نورپردازی، وسایل و تجهیزات آتلیه یاری دادن، با توجه به مشکلات و کمبود وقت نتونستم مدت زیادی جوابگوی سوالات باشم که سعی میکنم به مرور برای همه سوالات پاسخی ارسال کنم. در راستای نوع مشکلات و سوالات بحث نورپردازی آتلیه که در این پست مطرح شد بزودی مقالات دیگری پست خواهم کرد. امیدوارم مثل گذشته ها باز هم بتونم سریعتر به سوالات پاسخ بدم و وبلاگ و مطلب رو هرچه سریعتر سر و سامانی بدم. بازم ممنون از همه کامنت ها

 • سلام ممنون از مطالب مفیدتون من یک روز از صبح تا عصر سر کلاس نشستم تا نصف این مطالب رو استاد توضیح بده مرسی که شما خیلی بهتر توضیح دادید .

 • بنده در حال تاسیس یه آتلیه تخصصی کودک هستم و فقط دوربین رو خریدم و برا تجهیزات دیگه قرار از شهرستان بیام تهران شما میتونید راهنماییم کنید؟

 • سلام.میشه در مورد کلاس اموزشی فوتو شاپ شما بدونم وهزینش بنده قبلا با برنامه کرل دراو کار میکردم برای ادیت عکسام میخوام بدونم فوتوشاپ هم همون امکانات رو داره یا بهتره؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 • سلام .یه سوال .واسه عکاسی فضای باز کدوم از این تجهیزات خیلی ضروریه؟

 • سلام ممنون از این که این ابزار توضیح دادید اطلاعات خوبی بود اگر در موارد دیگر در مورد انواع نورپردازی توضیح دهید با کمال تشکر

 • سلام
  وقت بخیر
  یه وسیلست که من تو فیس بوک دیدم و اسمش رو نمیدونم
  اگر ممکنه اسمش رو به من بگید
  اون یه باکس بود مانند خیمه عکاسی اما نیاز به فلاش نداشت و خود تامین کننده نور کافی برای هر نقطه از باکس بد.

 • سلام وقت بخیر
  من برای تهیه ویدیو های آموزشی میک آپ نیاز به نورپردازی دارم . ولی اصلا نمی دونم چه تجهیزاتی باید بگیرم . اگه امکانش هست یه توضیحی مختصری بدید
  ممنون

 • رسول پناهی

  سلام من یه باکس عکاسی برای طلاو جواهرات میخوام
  میخواستم بدونم از کجا میتونم تهیه کنم که هزینه کمی برام داشته باشه و کلا هزینه باکس چقدر میشه البته من عکاس حرفه ای نیستم و میخوام به صورت آماتور انجام بدم ممنون میشم اگر کمکم کنید

 • محمودروح بخش

  سلام من روح بخش هستم و بااقای کاظمیان که الان بازنشسته صداوسیما هستند کارهای نورپردازی میکردم مقداری لوازم نورپردازی داریم وخوداقای کاظمیان از کره خریداری کردند اگر مایل به خرید هستید لطفا تماس بگیرید تا لیست لوازم روبراتون بفرستم وسایل درحدنو متشکرم

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© 2020 Payam Mohammadi Studio.